Máme doma slimáčika


A čo tak si doma zaspievať obľúbenú riekanku „Slimák, slimák vystrč rožky?“ no páliť dom mu však nebudeme. Hlavne vtedy, keď býva s nami, no nie? Možno sa vám to zdá zvláštne, až priam divné, ale v dnešnej dobe sa naozaj začínajú chovať len tak pre radosť aj slimáky. A to nás s nimi rodičia posielali kade-ľahšie, keď sme ich doniesli domov, pamätáte sa na to?
 gepardí slimák
1. Akého slimáka si zaobstarať?
Ak chcete mať doma slimáka len tak pre radosť, môžete si zaobstarať aj klasického záhradného slimáka. Len opatrne, pretože niektoré druhy veľmi rýchlo a hlavne veľmi ľahko zahynú, hlavne vtedy, keď sa s nimi zaoberá nesprávne. No najčastejšie ľudia kupujú okrasné slimáky, ktoré sa nazývajú achatiny. Ak ste začiatočník, je pre vás vhodný aj slimák africký, ktorý je najväčším suchozemským slimákom.
 
2. Kde slimáka chovať?
Ľudia, ktorí chovajú spomínané achatiny, ich majú najčastejšie v akváriu alebo teráriu. Tam okrasné slimáky najlepšie vyniknú a sú dobrým bytovým doplnkom, podobne ako rybičky. Môžete ho však mať aj vonku na záhrade, stačí, keď jeho domov ohraničíte pletivom a dbáte na to, aby nebola pôda okolo neho tvrdá, pretože sa rád zahrabáva. Mnoho ľudí nevie, že slimáky sú nočné zvieratá a za potravou vyrážajú prevažne v noci, hoci počas daždivých dní aj cez deň.
 lezoucí šnek
3. Čím ho kŕmiť?
Slimákovi dávajte počas celého roka zelené krmivo, teda klasickú kapustu, šalát, špenát, no nepohrdni ani ďatelinou alebo ovocím. Je potrebné dbať na to, aby potrava nebola sparená, preto je najlepšie ju ukladať rovnomerne po akváriu a nie na jednu kopu. Ak máteslimáka vonku, od jesene im do krmiva pridávajte aj otruby, vtedy začnú priberať na váhe. Nikdy im nedávajte pečivo alebo piškóty, nevyhovuje im to a dokonca môžu aj zahynúť.
 
Inšpirovali sme vás k tomu, aby ste si zaobstarali slimáka alebo je to na vás až príliš kontroverzné?