Na začiatok pár zásad:
- Skalku tvorte iba z jedného druhu kameňa
- Na zakladanie si vyberte zamračený deň
- Stanovište by malo byť dlhodobo nezatienené
- Myslite na pozadie, aby skalka vynikla
- Striedajte vankúšovito rastúce rastliny s tými, ktoré rastú v trsoch
- Skalku treba ošetrovať pri zamračenom počasí
- Pri zakladaní berte do úvahy aj nároky jednotlivých rastlín na svetlo a vlhkosť
Poďte na to s nami krok za krokom!
Ako prvé je potrebné upraviť terén. Ideálne je skalku postaviť na vyvýšenom mieste. Ak také na záhrade nemáte, postavte mierny kopček z hliny. Určite treba podklad zbaviť buriny, ktorá by vám inak prerastala do skalky. Aby ste tomu zabránili do budúcnosti, použite fóliu. Na ňu nasypte drenážnu drvinu, ideálne z tej istej horniny ako skalka. Hrúbka 10 centimetrov je dostačujúca. Zasypte zeminou a nechajte ju uľahnúť. Až potom začnite s ukladaním menších kameňov. Kamene by mali tvoriť asi polovicu plochy skalky a mali by byť dostatočne ukotvené v zemi. Kotvíme takým spôsobom, že skaly zahrabeme do zeme asi do polovice ich výšky. Aby bola skalka estetická, nechajte navrchu zaujímavé povrchy. Špicaté konce však skryte do zeme. Pri stavbe nezabudnite na to, že sa budete musieť v skalke aj pohybovať, nechajte si teda nejaké priechodové cestičky.
TIP: Ukladajte kamene tak, ako ste ich našli v prírode.
Kamene máme poukladané, hor sa na rastliny! Rastlinky vysádzame do pazúch kameňov, ich piet ale aj do priestorov medzi nimi. Trvalky ani bylinky do skalky, samozrejme, nepatria.
Skalku vystelieme jemnou drťou, ktorá sa nám nezosunie ani v prípade dažďa a ukotví nám pôdu. Nemajte strach, rastlinky cez ňu porastú.
TIP: Rastlinám treba dať dostatok priestoru a zohľadniť aj ich schopnosť tvoriť rozsiahle koreňové systémy inak je možné, že sa do troch rokov budete musieť mnohých vzdať.
Nakoniec sa pohráme s estetickou stránkou – príliš veľké kamene doplníme stredne veľkými, ktoré prepoja celý vzhľad.