Po záverečnom rozhodnutí Európskej komisie bude vo všetkých európskych krajinách platiť od 1. januára 20121 prísny zákaz distribúcie jedno rázových plastových výrobkov. Týka sa to mnohých produktov, ktoré sa doteraz využívali a tešili sa obľube. Najmä pre ich praktické dôvody. Jedná sa ale o biologicky nerozložiteľné materiály, ktoré zaťažujú prírodu a ekológiu všeobecne. Z tohto dôvodu viaceré členské krajiny netrpezlivo čakali na výsledok vyjednávaní. Tie boli zložité a zdĺhavé.
Na základe finálneho rozhodnutia sa na trh nesmú umiestňovať výrobky ako napríklad
- Plastové príbory
- Vatové tyčinky
- Plastové taniere
- Slamky do nápojov
- Obaly a potravinové nádoby
- Plastové poháre
Moderné náhrady a zodpovednosť producentov
Návrat k zdravej prírode je jediné rozumné riešenie. Uvedomujú si to mnohí politici, odborníci, vedci ale aj spotrebitelia.
Recykláciauž dnes nie je neznámy pojem a takisto producenti správne vnímajú svoju zodpovednosť v tejto oblasti. Vznikajú nové riešenia a nové projekty. Spravidla sú riešené formou tzv. „start up“ modelov ako napríklad slamka, ktorá sa použití dá zjesť. Jedná sa o výborný nápad, ktorý je ekologický, finančne nenáročný a zároveň aj výchovný pre deti. Prieskumy naznačujú, že mladá generácia si rýchlo obľúbi moderné náhrady plastov. Viaceré letecké spoločnosti už zakázali požívanie jedno rázových plastových výrobkov na palube lietadla.
Odpad v moriach a v oceánoch
Znie to hrozivo, ale takmer 80% celkového morského odpadu sú plasty. Ťažko sa rozkladajú a preto sa prílivom dostávajú na pláže a postupne napádajú okolitú prírodu a samozrejme, že aj zvieratá žijúce v nej. Vedecké výskumy a analýzy potvrdzujú nálezy plastov v telách korytnačiek, rýb, tuleňov, vtákov a morských druhoch. Tento fakt je alarmujúci.
Aktuálnym problémom celej planéty sú aj plastové fľaše. Na základe rozhodnutia Európskej Komisie bude nevyhnutný ich zber až do výšky 90% do roku 2029.
Správny a zodpovedný prístup k separácii, recyklácii a k ochrane prírody je úlohou každého z nás.