Testovali ste svoju vodu a výsledok vás nepotešil? Možno máte príliš vysoké Ph alebo príliš tvrdú vodu. Ako docieliť ideálny stav? Problémy s vodou nie sú ničím príjemným. Ak ste si už dávnejšie všimli nadmerné usadzovanie vodného kameňa na stenách sprchového kútu alebo vo vnútri práčky či rýchlovarnej kanvice – máte jasný problém s tvrdosťou vody. Aj keď na prví pohľad sa nejedná o nič závažné a poviete si, že to nič nie je. Opak je pravdou.
Akvaristi a tvrdá voda
Ak ste vášnivým milovníkom akvaristiky a v zariadení akvária a v jeho osadenstve máte niekoľko stoviek eur. Pravidelné problémy s úhynom rýb, rastlín alebo kazovosťou techniky vás môžu stáť nemalé peniaze. Dôvodom môže byť aj príliš tvrdá voda. Tá postupom času zanáša mechanické časti motorov a zariadení potrebných na filtráciu a čistenie akvária. Okrem toho niektoré druhy rýb neznášajú tvrdú vodu a ich úhyn prichádza skôr, než by ste si predstavovali.
Elektrické spotrebiče a tvrdá voda
Ani elektrické spotrebiče, ktoré denne prichádzajú do kontaktu s tvrdou vodou nebudú funkčné dlhú dobu. Nánosy vodného kameňa sú neestetické a spôsobujú poškodenie materiálov. Plávajúce biele čiastočky v zaliatom čaji teda rozhodne nepôsobia lákavo a chutne. Na tvrdú vodu trpí najviac práčka alebo umývačka riadu. Keďže tieto spotrebiče nie sú zrovna z tých najlacnejších, treba pátrať po príčine ich zvýšenej kazovosti.
Tip: Ak rozbor vody preukáže tvrdú vodu použite zmäkčovač vody https://www.vodaservis.sk/zmakcovace-vody/. Tento spôsob úpravy parametrov nie je drahý a je účinný. Okrem toho je bio.
A čo zdravie…
Dlhodobé pitie tvrdej vody a nanášanie na telo nemá zrovna pozitívne výsledky. Časom môžete spozorovať suché, krepovité vlasy so sklonom k lámavosti. Problémy so zažívaním a nadmerne suchú pokožku. Tvrdosť vody si môžete overiť jednoduchým a ľahko dostupným domácim testom.