Regulácia rozpoznávania tváre sa objavuje ako kľúčová nezhoda medzi najväčšími technologickými spoločnosťami na svete, pričom CEO Sundar Pichai navrhuje dočasný zákaz, ako to nedávno navrhla EÚ.
„Myslím si, že je dôležité, aby sa s tým vlády a nariadenia zaoberali skôr, ako neskôr a poskytli mu rámec,“ uviedol Pichai na konferencii v pondelok v Bruseli. „Môže to byť okamžité, ale možno existuje čakacia doba, kým skutočne premýšľame o tom, ako sa používa … Je na vládach, aby zmapovali priebeh.“
V rozhovore uverejnenom minulý týždeň však Smith, ktorý tiež slúži ako hlavný právny pracovník spoločnosti Microsoft, odmietol myšlienku moratória.
„Pozri, môžete skúsiť vyriešiť problém so sekačkou na mäso alebo skalpelom,“ povedal Smith NPR, keď sa pýtal na potenciálny zákaz. „A viete, že ak dokážete vyriešiť problém spôsobom, ktorý umožňuje urobiť dobré veci a zlé veci prestať … to si vyžaduje skalpel. Toto je mladá technológia. Bude to lepšie. Jediným spôsobom, ako ho vylepšiť, je však jeho ďalší rozvoj. A jediný spôsob, ako ho ďalej rozvíjať, je mať viac ľudí, ktorí ho používajú.“
Pripomienky dvoch vedúcich pracovníkov prichádzajú, keď EÚ zvažuje päťročný zákaz používania rozpoznávania tváre vo verejných priestoroch. Návrh EÚ, ktorý bol minulý týždeň zverejnený v tlači a po oficiálnom ohlásení by sa mohol zmeniť, hovorí, že dočasný zákaz by vládam a regulačným súdom poskytol čas na vyhodnotenie nebezpečenstiev tejto technológie.
Na celom svete presadzovanie práva a súkromné firmy čoraz viac využívajú rozpoznávanie tváre na identifikáciu ľudí vo verejných priestoroch. Hoci zástancovia tvrdia, že technológia pomáha riešiť zločiny, kritici tvrdia, že ich nekontrolované prijatie podkopáva občianske slobody a vedie k zvýšenej diskriminácii v dôsledku algoritmického zaujatosti.
Rozpoznanie tváre je kľúčovou technológiou, ktorú používa napríklad čínsky štát pri potlačovaní svojej moslimskej menšiny, a táto krajina predáva rovnakú technológiu iným represívnym režimom na celom svete. V USA produkty čoraz viac využíva polícia prostredníctvom malých dodávateľov. Nedáva správa od agentúry The New York Times objasnila systém rozpoznávania tváre, ktorý dokáže vyhľadávať 3 miliardy fotografií z webových stránok, ako je Facebook, bez súhlasu používateľov a používa ho viac ako 600 miestnych súdov činných v trestnom konaní.