Používate pri svojom pečení často vanilku? Tak si vypestujte svoju. Vanilka je v skutočnosti tropická orchidea, ktorej sa bude dariť aj v našich bytoch.
V súčasnosti môžeme túto tropickú orchideu nájsť takmer vo všetkých tropických oblastiach na svete, kde rastie vo voľnej prírode. Na rozdiel od jej príbuzných, rastlina vytvára dlhé liany, ktoré sa väčšinou šplhajú po stromoch. Môžu dosahovať dĺžku až takmer tridsať metrov. Na pevnej a tuhej stonke sa nachádzajú vzdušné korene, vďaka ktorým, tak ako väčšina rastlín tohto druhu, získava vlhkosť z okolitého prostredia.
Ako vanilku pestovať
Ako sme už spomenuli v úvode, pestovanie vanilky nie je extrémne náročné. Je požiadavky na rast sú veľmi podobné ako u väčšiny orchideí. Obľubuje skôr polotieň, dokáže však prežiť aj na priamom slnku. Rastlinu nezalievame, ale rosíme, keďže vlhkosť získava vďaka spomínaným vzdušným koreňom. Rosiť by sme ju mali pravidelne, pretože pochádza z tropického podnebia, takže jej vyhovuje vyššia vzdušná vlhkosť. Bude sa jej dariť v akomkoľvek substráte určenom na pestovanie klasických orchideí.
Rastlina začína kvitnúť približne v treťom až štvrtom roku života. Vtedy sa môžeme tešiť aj na prvé plody, teda zelené tobolky, ktoré po vysušení zhnednú. Na vlastné oči ste ich mohli vidieť v obchode, medzi koreninami. Aby nám v domácich podmienkach vanilka začala rodiť, budete sa musieť trošku posnažiť. Mnohé zdroje uvádzajú, že v byte nikdy nezačne kvitnúť, dočítate sa však aj to, že to nie je vôbec neobvyklé. Problémom však nie je ani samotné kvitnutie, ako jeho krátka doba. Po tom ako sa objaví kvet, trvá približne iba desať hodín, kým odkvitne. V tomto čase ho však musíte stihnúť opeliť. Ak sa vám to podarí, plody dozrievajú najbližších osem až deväť mesiacov. V tomto čase je potrebné obmedziť zálievku na minimum.
Samotné opeľovanie je taktiež pomerne náročný proces. Niekedy sa vanilka pestovala výlučne v jej domovine, teda Mexiku. Opeliť ju mohol totižto iba jediný, špeciálny druh včiel. Neskôr ju však začali opeľovať umelo, pomocou dlhých ihlíc, ktorými napodobnili spomínané včely.
Ak by ste sa aj plodov nedočkali, ide o veľmi peknú dekoratívnu rastlinu. V bytových podmienkach rastie pomerne rýchlo, preto je potrebné aby ste jej zabezpečili dostatočnú oporu, po ktorej sa bude môcť ťahať. Dajte pozor na to, aby sa nachádzala v miestnosti, kde teplota nikdy neklesá pod pätnásť stupňov Celzia.